• Patron szkoły - Jerzy Kukuczka

•  Urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych  himalaistów XX wieku. Drugi człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – czternaście najwyższych szczytów świata, mierzących ponad 8000 m n.p.m., czyli: Lhotse, Mount Everest, Makalu, Broad Peak, Gasherbrum I i Gasherbrum II, Dhaulagiri, Cho Oyu, Nanga Parbat, Kangchendzongę, K-2, Manaslu, Annapurnę i  Shisha Pangmę. Udało mu się to w imponującym tempie – w ciągu 8 lat, podczas gdy pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Reinhold Messner, potrzebował na to 16 lat. W uznaniu wyczynu Kukuczki powiedział o naszym patronie:

„Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.

Dla Jerzego Kukuczki początki wspinaczki górskiej były niezwykle trudne. Zapadał na choroby wysokościowe, doznawał poważnych odmrożeń. Nic nie wskazywało na późniejsze niesamowite zdolności aklimatyzacyjne. Dopiero wyprawa na Lhotse, jesienią 1979 roku, stała się przełomowa, wyznaczając początek imponujących sukcesów. Katowicki himalaista wytyczył dziewięć nowych dróg. Cztery szczyty zdobył jako pierwszy zimą: Dhaulagiri, Cho Oyu, Kangchendzongę, Annapurnę. Na Makalu wszedł samotnie pionierskim szlakiem. Towarzyszami jego licznych wypraw byli m.in.: Wojciech Kurtyka, Artur Hajzer czy Krzysztof Wielicki.  W 1988 roku niecodzienne wyniki doceniono podczas igrzysk olimpijskich w Calgary, w czasie których polski himalaista został nagrodzony srebrnym medalem. Rok później, 24 października, Jerzy Kukuczka zginął w trakcie wejścia na Lhotse nową, niezdobytą dotąd drogą przez południową ścianę. Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim, jednak tuż przed granią szczytową odpadł. Pozostawił żonę Celinę i dwóch synów: Macieja oraz Wojciecha.

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki znajduje się w Istebnej, w przysiółku Wilcze. To miejsce, w którym odpoczywał, spotykał się ze znajomymi, spędzał czas z rodziną, pracował nad swoimi książkami. Obecnie w Izbie Pamięci znajdują się fotografie z jego wypraw, trochę starego sprzętu wspinaczkowego, jego medale, odznaczenia, książki.

Jerzy Kukuczka jest dla nas wzorem, ponieważ każdy z nas codziennie zdobywa swój szczyt. W tej drodze wciąż w górę – wszystkim uczniom życzymy sukcesów!