WITAMINKI

Celem projektu jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw bogatych w warzywa oraz stwarzania okazji do poznania nowych smaków a także wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków.

W roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest w grupie dzieci 3,4-letnich "TROPICIELE".

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

Międzynarodowy projekt edukacyjny, którego głównym celem jest  rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy z przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, świetlicami szkolnymi, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą, przede wszystkim na podstawie publikacji wydawanych i sprzedawanych przez Grupę MAC S.A

Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024; realizowany jest w grupie dzieci 6-latnich „GENIUSZE” w 6 modułach zaproponowanych przez organizatorów w terminie 14.09.2023 r. – 24.05.2024r.

MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ!

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

W roku szkolnym 2023/2024 realizowany jest we wszystkich grupach wiekowych.

W ŚWIECIE LITER

Innowacja pedagogiczna przygotowująca dzieci 6-letnie do nauki pisania i czytania z wykorzystaniem Metody Dobrego Startu prof. Marty Bogdanowicz.

Innowacja pedagogiczna będzie realizowana grupie dzieci 6 – letnich „Geniusze”.

Zajęcia będą realizowane w ramach zajęć dydaktycznych jeden raz w tygodniu podczas wprowadzania liter i zapoznawania dzieci z graficznym wyglądem litery. Obejmą one swoim zakresem materiał wychowania przedszkolnego zgodnie z obowiązującą Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego.

Celem innowacji jest podniesienie poziomu przygotowania dzieci 6-letnich do nauki czytania i pisania poprzez wdrożenie „Metody Dobrego Startu” jako metody wprowadzającej dzieci w świat liter i pisma.

KLUB ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

Wojewódzki projekt edukacyjny, w którym realizowane będą następujące moduły edukacyjne:

* profilaktyka chorób wirusowych przenoszonych drogą kropelkową,
        * profilaktyka chorób zakaźnych,
        * bezpieczne korzystanie ze słońca,
        * profilaktyka chorób odkleszczowych,
        * program edukacji antytytoniowej Czyste powietrze wokół nas,
        * ekologiczny program dla przedszkoli Skąd się biorą produkty ekologiczne?

Projekt przewidziany jest na rok szkolny 2023/2024.

SZKOŁA/PRZEDSZKOLE PATRIOTÓW

Oddziały przedszkolne oraz szkoła zgłosiły się do udziału w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym Szkoła/Przedszkole Patriotów zainicjowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty. Przedsięwzięcie ma na celu podkreślenie roli miejsc pamięci w kształtowaniu poczucia tożsamości narodowej i kulturowej, pielęgnowanie tradycji poprzez propagowanie wiedzy o ważnych wydarzeniach i postaciach z historii kraju i regionu.

Przedszkolaki oraz uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami od dawna uczestniczą w działaniach, które przypominają i podtrzymują pamięć o bohaterach i wydarzeniach ważnych dla historii Polski i regionu.

Wiedza na temat miejsc, faktów i postaci związanych z walką o niepodległość, bohaterstwem i męczeństwem upowszechniana jest nie tylko podczas lekcji historii, czy języka polskiego. Młodzież naszej szkoły poznaje historię najbliższej okolicy systematycznie sprawując opiekę nad nagrobnym pomnikiem dwunastu powstańców śląskich na mikołowskich Groniach.

Dzieci w wieku przedszkolnym wprowadzamy w patriotyzm poczynając od tego, co bliższe, z czym może zetknąć się bezpośrednio, przechodząc do spraw coraz dalszych. Poznajemy najbliższą okolicę, lokalne i narodowe tradycje, legendy, baśnie, podania, zabytki kultury - uświadamiamy dzieciom poczucie przynależności narodowej. Chcemy otoczyć opieką miejsce upamiętniające pierwszego polskiego burmistrza Mikołowa Wojciecha Rybickiego.

Przystępując do projektu, pragniemy kształtować wśród dzieci i młodzieży szacunek dla przeszłości i tradycji, dziedzictwa narodowego i kulturowego, pielęgnować tradycje

Szkoła patriotów-projekt edukacyjny

Poznawanie najbliższej okolicy - ważnych miejsc, zabytków - to podstawa wprowadzania dzieci w zagadnienia związane z poczuciem przynależności narodowej. Podczas spacerów ulicami naszego miasta odwiedzamy miejsca pamięci wydarzeń historycznych i osób z nimi związanych. Chcemy przypomnieć o postaci Wojciecha Rybickiego - pierwszego polskiego burmistrza Mikołowa.

MEGAMISJA

MegaMisja dla Przedszkoli to program edukacyjny dla dzieci w wieku 5–6 lat, który wzmacnia kompetencje społeczne dzieci, skłania do refleksji nad tym, jak spędzają swój czas oraz jaką wartość mają relacje międzyludzkie – wszytko po to, by wchodząc w świat technologii i internetu, były przygotowane na wyzwania, jakie je spotkają.

Program ten realizowany jest w grupie "Odkrywcy".